آیا تنها دانشگاه رفتن مسیر رسیدن به موفقیت می باشد ؟ آیا می دانید افراد با کسب مهارت نیز می توانند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند ؟ از انواع مدارک فنی و حرفه ای چه می دانید ؟ آیا می دانید مدارک فنی و حرفه ای چه مزایایی دارد ؟

بی شک می دانید که امروز انجام بسیاری از مشاغل و حرفه ها از دقت و توجه بسیاری برخوردار بوده در نتیجه افراد باید برای انجام آن ها مدارک معتبر داشته باشند . اهمیت داشتن مدارک فنی و حرفه ای چیست ؟ 

کسب مدارک فنی و حرفه ای به این دلیل اهمیت دارد که مهارت و تخصص لازم در این حرفه ها به جهت رعایت اصول ایمنی و نکات فنی ضروری است . در نتیجه می توان گفت هم اکنون برای بخش اعظمی از مشاغلان مدرک فنی حرفه ای لازم و ضروری بوده است .

دسته بندی مدارک فنی و حرفه ای

همانطور که گفتیم بخش اعظمی از شاغلان حوزه های مختلف نیازمند دریافت کارت مهارت بوده در نتیجه افراد مشغول در این حوزه از اهمیت کارت مهارت آگاه هستند . به همین دلیل می توان گفت یکی از مهمترین شروط بیمه کارگران مهارتی ، کارت مهارت است .

با داشتن کارت مهارت می توانید در لیست بیمه کارفرمایان برای معرفی به سازمان تامین اجتماعی و بهره مندی از مزایای بیمه ای قرار بگیرید که در ادامه انواع دسته بندی مدارک فنی و حرفه ای را بیان خواهیم کرد :


مدارک رسمی

مدارک مورد تایید

مدارک گذر مهارتی

تعریف مدارک رسمی

همانطور که از اسم این مدرک مشخص است ، مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه ای نه تنها در کشور بلکه در دیگر کشور ها نیز اعتبار دارد . مهارت آموز جهت دریافت این مدرک طبق مقررات سازمان فنی و حرفه ای باید در آزمون که تاریخ آن از قبل تعیین شده است شرکت کرده و نمره قبولی آن را کسب کنند .

لازم است بدانید که این مدارک در سایت رسمی سازمان سنجش قابل استعلام بوده است . گواهینامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای از سال 1392 صرفا به صورت الکترونیکی بوده است . نکته مهم این است که این مدارک به علت دارا بودن کد ملی آموزش شغل ، بین المللی بوده و در سایر کشورها نیز اعتبار داشته و به رسمیت شناخته شده است .

لازم به ذکر است افرادی که قصد مهاجرت و یا خروج از کشور را دارند داشتن مدارک فنی و حرفه ای به علت دارا بودن کد بین المللی در سازمان جهانی کار در 186 کشور دنیا معتبر بوده که این موضوع می تواند مهاجرت را برای شما آُسان کند .

آیا می دانید روند اخذ مدارک رسمی سازمان فنی و حرفه ای چگونه است ؟ در واقع روند اخذ مدرک ممکن است چندین ماه زمان ببرد و دلیل آن نیز وجود ضوابط رسمی سازمان فنی و حرفه ای و همچنین وجود آزمون تئوری و عملی می باشد که در زمان های خاص برگزار خواهد شد .

نکته مهم وجود کدملی آموزش شغل بر روی این مدارک است که الزامی می باشد و همچنین باید کد مذکور با کد طرح درس مذکور در سایت آموزش فنی و حرفه ای همخوانی داشته باشند . از دیگر مزایای مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه ای دریافت تسهیلات از بانک بوده که به شروع و راه اندازی کسب و کار نیز کمک خواهد کرد .

تعریف مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای

برخی از مدارک هستند که ممکن است از موسسه های خصوصی باشد که مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای است که در ادامه مشخصات مدارک مورد تایید را بیان خواهیم کرد :


البته لازم است بدانید که مدارک مورد تایید به دلیل آنکه توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر نمی شوند قابل استعلام و همچنین قابل ترجمه نبوده بنابراین هیچ اعتبار بین المللی نیز ندارند . صدور این مدارک مورد تایید نیز تنها دو یا سه هفته زمان برده و به دست فرد می رسد .

لازم به ذکر است بدانید برخلاف مدارک رسمی سازمان فنی و حرفه ای امکان دریافت وام بانکی با این نوع مدارک وجود ندارد و افرادی که به دنبال وام هستند باید مدارک رسمی فنی و حرفه ای را داشته باشند .

تعریف مدارک گذر مهارتی

این مدارک از جمله مدارک غیررسمی بوده که هیچ یک از ویژگی های مدارک رسمی و مورد تایید را ندارد . در نتیجه مدارک گذر مهارتی تنها برای ، همایش ، کارگاه و سمینارهای دو ساعته به مراجعین اهدا خواهد شد .

همچنین لازم است بدانید که آموزشگاه ها حق دریافت هیچ گونه مبلغی برای این نوع مدارک نداشته و باید به طور رایگان توزیع کنند .

مزایای مدارک فنی و حرفه ای کشور

همانطور که گفتیم تنها راه موفقیت ، تحصیلات دانشگاهی نمی باشد ، در این میان برخی از افراد هستند که با توجه به مهارتی که دارند به دنبال راه اندازی یک کسب و کار جدید بوده و در نتیجه تصمیم به اشتغال زدایی خواهند کرد .  در نتیجه می توان گفت داشتن مدارک فنی و حرفه ای مزایای مختلفی دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد :

کلام آخر

همانطور که گفتیم تنها راه موفقیت و پولدار شدن دانشگاه رفتن و تحصیلات تکمیلی نیست ؛ چه بسا افرادی هستند که نه تنها به دانشگاه نرفته اند بلکه به درجات عالی نیز رسیده اند . در نتیجه می توان گفت با پشتکار و همچنین یادگیری مهارت می توانید به موفقیت برسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *